BINE AŢI VANIT LA MILAN!

Din 1960 Centrul de Ghizi Turistici din Milano cu ghizii săi calificați vă organizează vizita și vă întâmpină în oraș cu experiență, entuziasm și pasiune.

ISTORIA NOASTRA

Mai jos, toate etapele care au marcat istoria CGM.

AZI

În locația actuală, în fața Castello Sforzesco, ne simțim în strânsă legătură cu arta și istoria orașului dar mai ales cu turiștii din ce în ce mai numeroși care îl vizitează. Tipurile, originile și fluxurile turistice se schimbă, iar Centrul de Ghid se adaptează la schimbări cu noi propuneri de itinerarii și activități.

2015

EXPO

2015 a fost un an adevărat excepțional: peste 5400 de servicii realizate de membrii noștri în mod firesc datorită EXPO care ne-a văzut implicați atât în vizitele între pavilioanele din Rho, cât și în oraș, aproape la orice oră din zi și din noapte!

2011

Invitație la Palat

Îndrumăm vizitatorii printre comorile Palazzo Anguissola Antona Traversi, Palazzo delle Colonne și Ca 'de Sass în cadrul inițiativei „Invitație la palat” organizată de Banca Intesa și în mănăstirea Chiaravalle, din nou pentru Intesa, povestim frumusețea frescele după restaurări.

2006

Turism accesibil

Centrul Ghid Milano este implicat și în sectorul social. Membrii noștri participă la cursul de formare „Turism accesibil” organizat de asociația AIAS. În cadrul întâlnirilor sunt dezvoltate itinerarii pentru persoanele cu dizabilități în principalele situri ale orașului și apoi testate cu grupuri de toate vârstele.

2000

Cimitirul Monumental

Colaborăm cu Municipiul Milano și Silvana Editoriale pentru tururi ghidate de duminică pentru a descoperi Cimitirul Monumental, un adevărat muzeu de sculptură în aer liber.

1996

Activități didactice

Sectorul cultural al provinciei Milano solicită colaborarea CGM pentru vizite la expozițiile „Tiepolo în Milano”, „Milano Déco”, „Bramante și cercul său”. Membrii noștri sunt implicați în activități didactice în cadrul cursului Fondului Social European pentru „Operatorii turismului cultural în Lombardia”.

I nostri soci sono impegnati in attività di docenza nell’ambito del corso Fondo Sociale Europeo per “Operatori del Turismo culturale in Lombardia”.

1990

Sediul Arengariului

În acest deceniu, sediul nostru este Arengario. Lucrezi la birou privind turlele Catedralei de la ferestre. De asemenea, ne simțim privilegiați pentru că suntem în strânsă legătură cu APT, biroul de promovare turistică din provincia Milano. În curând sediul nostru va deveni Museo del 900 și ne vom muta la câțiva pași: în Piazza del Duomo în spațiul istoric „Cobianchi”.

1980

Municipiului Milano

În anii 1980, CGM a colaborat cu municipalitatea din Milano la organizarea vizitelor de vară la site-urile orașului, destinate unui public de milanezi care au rămas în oraș în timpul vacanțelor. Din anii '90 vor deveni „Vizitele de Artă”, prima ofertă culturală propusă la Milano.

1970

Primii Pași

În acest deceniu figura ghidului nu avea încă definiția actuală, iar CGM nu are un birou permanent și un serviciu de secretariat activ, dar începe să țese relații cu instituțiile și agențiile de turism.

1960

Inceputul 

1960 este anul de început al istoriei noastre. Se naște prima asociație de ghizi turistici, oficializată ulterior în fața unui notar. Primii membri se promovează prin întâlnirea cu turiștii în puncte strategice ale orașului: curtea Catedralei, Cimitirul Monumental, Arcul Păcii și, de asemenea, oferă informații despre hoteluri și restaurante.

ro_RORomână